TEREX Italia Srl, dawniej Bendini - Żurawie i maszyny budowlane

żuraw TEREX AC200
żurawie samojezdne i maszyny budowlane
Przejdź do treści

TEREX Italia Srl, dawniej Bendini

Fabryki Terex w Europie
Firma TEREX zrezygnowała z produkcji żurawi, całość brandu została sprzedana w 2019 roku firmie TADANO.

Firma Bendini powstała w 1968 roku we Włoszech w Crespellano koło Bolonii, jej nazwa pochodzi od nazwiska założyciela firmy P. Elio Bendini. Od początku specjalizowała się w produkcji kołowych i gąsienicowych żurawi terenowych. Typowymi produktami były, pracujące zresztą na wielu budowach do dziś, żurawie o nazwie handlowej Delta i Beta. Na zdjęciach poniżej  z lewej model Delta (napis TEREX pojawił się po odświeżeniu wysięgnika), z prawej Beta:

       

W 1989 roku firma stała się częścią francuskiego producenta PPM i zaczęła korzystać z komponentów montowanych dotąd w żurawiach tego francuskiego producenta. Kolejny etap działalności rozpoczął się po przejęciu grupy PPM przez koncern Terex w 1995 roku. W 1999 roku oficjalna nazwa firmy brzmiała już Terex Italia Srl. Po zakupie przez Terex'a niemieckiego Demaga w 2002 roku nastąpiło wchłonięcie włoskiego oddziału Demaga przez Terex Italia.
Od 1997 roku następowała stopniowa modernizacja (a właściwie wdrażanie zupełnie nowych projektów) produkowanych żurawi, dotychczasowe serie Beta i Delta zostały zastąpione szeregiem żurawi oznakowanych dużą literą A i numerem modelu pochodzącym od udźwigu (A300, A600). Rok 2007 z kolei był cezurą w produkcji, od której nastąpiła kolejna zmiana na w pełni nowoczesne, wykorzystujące m.in. know-how Terexa, typy żurawi RC i RT. Roczna produkcja żurawi w Crespellano wynosiła początkowo średnio 150 sztuk, później stopniowo zwiększała się do osiągnięcia już w 2007 roku wyniku 364 sztuki. Głównym kierunkiem sprzedaży jest Europa Zachodnia (50% sprzedaży) i rynek włoski (20%). Pozostała część produkcji jest kupowana głównie przez odbiorców z Bliskiego Wschodu. Terex Italia planuje położyć nacisk na ekspansję na rynki afrykańskie, na których już obecnie posiada 20% udział w sprzedaży.
Na rynku polskim pracuje kilkadziesiąt żurawi różnych typów wyprodukowanych przez Bendiniego i Terex Italia. Oprócz zakupionych przez klientów polskich żurawi nowych (MSR - RT100, Mostostal Płock - A600, RC 45, Herkules - RC 45,...),  pracują także żurawie z importu prywatnego (Fast Service - A600S, Corleonis,...) i polskich oddziałów firm zagranicznych (JP Avax, AGP Metro, MSF, Sices,...).

Dodatkowe filmy z żurawiami TEREX Italia na YouTube:
Różne

Chiński żuraw udźwig 4000 t
CC 2500 TEREX
Bendini Crespellano Italy
TEREX AC 100/4
wciągarka hydrauliczna
żuraw Bendini
Wróć do spisu treści